הרב ניר מנוסי 

שאלנו את הרב ניר מנוסי האם אמונה ואומנות יכולים ללכת ביחד- 

הרב ניר מנוסי - אומנות ואמונה


האם אומנות יכולה להיות חלק מעבדות ה'?

האם אומנות יכולה להיות חלק מעבודת ה'? בודאי. המילה אומנות מלשון אמונה, היא באה מאותו שורש. זה גם מלמד אותנו משהו על איזה מין אומנות יכולה להיות חלק מעבודת ה'.  זה כמו שהמילה אומנות באה מאותו שורש של האמונה גם האומנות עצמה צריכה לבוא מהשורש של האמונה.

מתוך זה שאנו חיים אמונה, מסתכלים על העולם בעיניים של אמונה, מתוך הדבר הזה צריכה לנבוע האומנות שלנו. 

זה אומר שהאומנות צריכה לבטא דבר שנקרא: "את פניך ה' אבקש". לבקש את ההופעה של ה', את ההתגלות של ה', של האמונה, של חיי האמונה, לשקף את הדברים האלה ולבטא אותם.

זה לא אומר אומנות מה שנקרא אומנות מגוייסת, זה כבר לא אומנות כבר, זה תעמולה, זה משהו אחר.

המטרה היא, השאיפה היא, שמתוך זה שנחיה אמונה בצורה באמת שלימה, כלומר זה לא יהיה רק שכל או מצוות או הצהרות אלא באמת את העולם הפנימי שלנו - נבנה מתוך חוויה והתפיסה של האמונה ואז באופן של ממילא, מכיוון שאני לא מחלק את עצמי לחלקים אז גם האומנות שלי לא תתעסק בצד לא "אמונתי" שלי. אלא הדברים ישיקו, ויתחברו אחד אל השני. אז האומנות תנבע משם, בצורה מאוד מאוד טבעית.

זה גם אומר שככל שהדבר הזה יותר יתעצם  - אז האומנות תוכל להשתחרר גם מלהתעסק בתכנים יהודיים בצורה מפורשת כזאת נגיד שירים שהם הלחנה של פסוקים,  וכבר רואים את זה במוזיקה היהודית, שהמוזיקאים לאט לאט תופסים ביטחון ומרק מלהלחין פסוקים הם עוברים ללכתוב שירים שמשתפים, מבטאים את העולם הפנימי שלהם. כולל הלבטים והספקות, שזה חלק מחיי האמונה.  

אז אני מאוד מאמין שלא רק שהאומנות יכולה להיות חלק מעבודת ה', אלא שחלק מכל החזון של הגאולה והנביאים זה הפסוק שהקב"ה כל כך מבקש כמה פעמים לאורך ספר תהילים: "שירו לי שיר חדש", שצריך שיר חדש - מילים חדשות, האמונה עצמה היא מתחדשת בנפש. 
וכשהיא מתחדשת היא משתוקקת להתלבש במילים חדשות, בשירים חדשים. ללעוס מילים ישנות זה בעצם לחזור על משהו שאני כבר לא חי אותו כרגע, אם אני חי אותו באמת -  הוא יצא מתוכי במילים חדשות, בדימויים חדשים. וזה חיוני מאוד מאוד כדי שעבודת ה' תהיה באמת - תחדור לחדרי הלב, ותנבע מתוך הלב החוצה.

 


להרחבה

להרחבה בנושא אנו ממליצים לך לקרוא את מאמרנו "אמת ויופי מאת הרב אורי שרקי".

בנוסף מומלץ לראות את הסרטונים בנושא יהדות ותרבות

על הסדרה  

בשביל שהתורה תדבר אלינו הפקנו סדרת סרטונים בה הרב יעקב אריאל, הרב שרקי, הרב שרלו, הרבנית שולמית מלמד, הרב מדן, הרב לונדין, הרבנית רחלי פרנקל, הרב  נבון, הרבנית שולמית בן שעיה, הרב ניר מנוסי ועוד מדברים על נושאים בוערים הקשורים למשמעות היהודית בדורנו.


טריילר


הצטרפות לסדרה

את סדרת הסרטונים אנו שולחים בווטסאפ או באמייל:

להצטרפות לקבוצת דיון בווטסאפ  -  יש להקיש כאן.

להצטרפות לקבוצה שקטה ללא דיון- יש להקיש כאן.

לקבלת הסדרה באמייל יש ללחוץ כאן.

 

[7] [8]  [9] [10] 


 

[2] 

[3]   

[4] 

[5]   

[6] 

[7]   

[8] 

[9] 

[10]

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.