אודות image
אם יש לכם שאלה באמונה, מה הדבר הראשון שתעשו? סביר להניח שתיכנסו לגוגל ותנסו למצוא תשובה רלוונטית. הבעיה היא שככל הנראה תקבלו בתוצאות החיפוש גם תכנים שמטרותיהם הפוכות לגמרי.

באינטרנט יש לא מעט אתרי כפירה שעושים רושם רציני, ועד לאחרונה נדמה היה שהמענה האמוני חלש יותר ולא תמיד מעודכן ומתאים לקושיות ולטענות החדשות. התשובות האמוניות שניתנו הותאמו על פי רוב לנוער, וממילא היו קצרות ותמציתיות ולא סיפקו מענה נרחב ומעמיק. החוסר במענה האמוני ברשת, והדאגה הכללית לנוכח אחוזי העזיבה של צעירי הציבור הדתי לאומי, הביאו אותנו להקים את מכון עולמות (לשעבר מכון ידעיה).

מכון עולמות הוקם בשנת התשע"ז על ידי הרב אליסף ליבי, רב קהילה מנתניה, והרב דני לביא, ר"מ בישיבה הגבוהה באלון מורה. לאחר מיפוי השאלות האמוניות היסודיות שמטרידות את הציבור הדתי, וסקירה מקיפה של נושאי הכפירה הרבים שמופיעים ברשת, החל המכון ביצירת משנה אמונית סדורה ורלוונטית שנותנת מענה לכלל הציבור הדתי. לצוות המכון הצטרפו בהמשך גם הרב ד"ר משה רט והרבנית ד"ר חני פרנק, ששותפים אף הם בכתיבת תכני המכון וקידומו.

את המענה שאנו נותנים אפשר למצוא באתר שלנו, לדעת להאמין (knowingfaith.co.il), המכיל מאות מאמרים וסרטונים, וכן בערוץ היוטיוב ובדף הפייסבוק של המכון. מאז עלה האתר לאוויר השתמשו בו כבר מאות אלפים שמצאו בו תשובות לשאלותיהם. כמות הכניסות לאתר והתגובות הרבות שאנו מקבלים, מעידות שב"ה אנו זוכים לתת את המענה הנדרש, ומדי יום נשלחות אלינו שאלות של צעירים וצעירות, בני ישיבות, סטודנטים ואנשי חינוך.
צוות המכון מתייעץ במהלך הכתיבה ויצירת התכנים עם רבנים ורבניות וחוקרים שונים. כיוון שבעיית הנשירה בציבור הדתי מטרידה אנשי חינוך מכל גווני הציבור, וישנה הסכמה בנוגע לצורך במענה אמוני מעמיק, תומכים בפעילות המכון רבנים וחוקרים רבים ומגוונים, ביניהם הרב יעקב אריאל, הרב יצחק שילת, הרב אליקים לבנון, הרב אורי שרקי, הרב יעקב מדן, הרב יובל שרלו, הרב חגי לונדין, הרבנית חנה הנקין, הרבנית ימימה מזרחי, הרבנית רחלי פרנקל, הרבנית ד"ר חנה קטן, פרופ' שלום רוזנברג, הרב פרופ' יואל אליצור, ד"ר יצחק מייטליס ועוד.

האתר עוסק בשאלות מתחומים רבים, הן מהצד השכלי-מדעי והן מהצדדים המוסריים, כולל הנושאים הנפיצים ביותר כמו פמיניזם, להט"בים ועוד.

הנכם מוזמנים לשוטט באתר ולהנות מהעושר הרב של החומרים שבו. נשמח תמיד לשמוע מכם את התרשמותכם מהקריאה, וכמובן – ללמוד ולשפר ולהוסיף בתחומים שחסרים לכם.